Wydawałoby się, że to mała wyspa. Jednak eksplorując kilometr po kilometrze jej niewielką powierzchnię, nie sposób nie zakochać się w bogactwie kulturowym, w pięknych widokach i wspaniałym jedzeniu. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 najlepszych miejsc do odwiedzenia na Cyprze.


+100%-


 

1. Ayia Napa

Najbardziej pocztówkowe widoki z Cypru są właśnie tutaj. Lazurowa, przejrzysta woda i wysokie klify z imponującymi formacjami skalnymi. Do tego malownicze wioski rybackie i bizantyjskie cerkwie. W regionie Ayia Napa znajduje się też jedna z najładniejszych plaż na Cyprze i jednocześnie imprezowe centrum wyspy – Nissi Beach. W sezonie lepiej jej jednak unikać z uwagi na niesamowity tłok.

 

 

2. Pafos

Pafos to punkt obowiązkowy dla miłośników historii i archeologii. Pozostałości po starożytnych miastach, mozaiki i grobowce wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 30 kilometrów na południe od miasta znajduje się skała Afrodyty. Jedna z kilku konkurujących o miano miejsca narodzin greckiej bogini. Ta jednak, w połączeniu ze znajdującą się obok plażą, jest szczególnie urokliwa, a tym samym bardziej wiarygodna.

 

 

3. Famagusta

Kiedyś tętniący życiem luksusowy kurort. Dzisiaj miasto duchów. Gdy w 1974 roku rozpoczęła się turecka inwazja na Cypr i 40 tysięcy greckich mieszkańców miasta uciekało w popłochu przed czołgami, nikt nie przypuszczał, że do dzisiaj nie wrócą oni do swoich domów. Zostały niedopalone papierosy, poprzypinane klamerkami pranie i wałęsające się dzikie koty. Teren zamkniętej dzielnicy, Warosii, ogrodzony jest drutem kolczastym i strzeżony przez wojsko. Można jednak podejść całkiem blisko i usiąść na plaży z widokiem na szkielety hotelowych wieżowców. Oprócz duchów w Famaguście warta zobaczenia jest też zabytkowa część miasta z dobrze zachowanymi murami obronnymi i trochę gorzej zachowanymi kościołami.

 

 

4. Kirenia

Najładniejsze miasteczko w północnym Cyprze. Jest tu bulwar z widokiem na stary port i zacumowane żaglówki, średniowieczny zamek, a także całe mnóstwo barów i restauracji serwujących owoce morza i doskonałą kuchnię turecką. Klimatycznie robi się zwłaszcza wieczorem, gdy muezini zaczynają wołać na wieczorną modlitwę, a zachodzące słońce podkreśla złotym odcieniem zabytkową architekturę miasta.

 

 

5. Zamek św. Hilariona

Dobrze zachowana warowna twierdza z bogatą historią sięgającą XI wieku. Składa się z trzech poziomów, które łączą strome kamienne stopnie. Z góry rozciąga się wspaniały widok na północne wybrzeże wyspy. U podnóża twierdzy znajduje się czynny poligon wojskowy. Czasami słychać strzały, niosące się echem po okolicznych wzgórzach, co dodaje trochę wojennej atmosfery.

 

 

6. Półwysep Akamas

Północno-zachodni kraniec wyspy to miejsce, gdzie kończą się asfaltowe drogi. Zaczynają się za to szlaki idealne na piesze wędrówki i wspaniałe, trudno dostępne plaże. Nie mogło oczywiście zabraknąć skały Afrodyty, ale jest też nowość – źródło Afrodyty. To tam ponoć bogini obmyła się ze słonej morskiej piany. Do najładniejszych miejsc na półwyspie można łatwo dotrzeć drogą morską, czy to na pokładzie wycieczkowego statku odpływającego z Latsi czy też za sterami wynajętej motorówki.

  

 

7. Starożytny Kurion

Większość starożytnych budowli na Cyprze niestety nie przetrwało zawirowań historycznych i sejsmicznych. Kurion nie stanowi wyjątku. Najlepiej zachowały się mozaiki, w szczególności mozaika przedstawiająca walczących gladiatorów. To co wyróżnia Kurion spośród pozostałych stanowisk archeologicznych to piękne położenie wśród zielonych wzgórz schodzących łagodnie do morza. Po intensywnym zwiedzaniu plaża jest tutaj jak na zamówienie.

 

 

9. Góry Troodos

Raj dla miłośników pieszych wędrówek. Wodospady, skaliste wzniesienia i porośnięte winoroślą nasłonecznione zbocza. Jeśli to nie wystarczy, to nagrodami za pokonane kilometry są tutaj wpisane na listę UNESCO bizantyjskie cerkwie, malownicze wioski i małe warsztaty rękodzielnicze. Można również wdrapać się na cypryjski Olimp (1952 m n.p.m.), ale szczytu zdobyć się nie da, bo zajmuje go baza wojskowa.

 

 

9. Nikozja

Stolica kraju podzielona jest na dwie części – północną turecką i południową grecką. Szczególnie interesująca jest część północna z plątaniną wąskich uliczek, przeplatanych tureckimi bazarami i łaźniami. Część południowa jest bardziej nowoczesna, przez co może mniej urokliwa, ale na pewno zachęcająca pod względem gastronomicznym. Pozycją obowiązkową są mezze, czyli małe porcje warzyw i mięsa serwowane tak długo, aż wyczerpany klient zaśnie nad talerzem.

 

 

10. Larnaka

Z racji na lokalizację międzynarodowego lotniska, Larnaka dla większości turystów jest pierwszym przystankiem na wyspie. I na pewno nie pozostawia złego wrażenia. Przyjemna plaża, kilka zabytków, dobre zaplecze hotelarskie i gastronomiczne. Zimą warto wybrać się nad solne jezioro i obserwować flamingi.