Wodospady Niagara to jeden z tzw. must-see dla osób podróżujących po USA lub Kanadzie. Warto wiedzieć, że wycieczka w to miejsce może być jedną z tańszych, biorąc pod uwagę koszty podróżowania po Ameryce Północnej.

1. Dojazd

Na wodospady można dojechać za nieduże pieniądze autobusem z Nowego Jorku i z Toronto. Warunkiem jest odpowiednio wcześniej zarezerwować bilety u przewoźnika – Megabus (pojawiają się na stronie internetowej mniej więcej dwa miesiące przed datą podróży).

W przypadku podróży z Nowego Jorku na wycieczkę trzeba zarezerwować sobie 3 dni (dojazd w jedną stronę zajmuje praktycznie cały dzień).  Megabus nie ma bezpośredniej trasy do Niagara Falls, ale możemy ją sami sprytnie zmontować. Najpierw kupujemy na amerykańskiej stronie przewoźnika bilety na trasie Nowy Jork – Buffalo (można je dostać już za 15 USD), a następnie na kanadyjskiej stronie Megabus kupujemy bilety na trasie Buffalo – Niagara Falls (do kupienia już za 5 CAD).

W przypadku podróży z Toronto na wodospady wystarczy przeznaczyć 1 dzień (dojazd zajmuje około 2 godziny). Bilety na trasie Toronto – Niagara Falls do kupienia na stronie kandyjskiej Megabus (ceny od 5 CAD).

2. Nocleg

Noclegi w Niagara Falls zarówno po stronie amerykańskiej, jak i kanadyjskiej są bardzo drogie. Nawet miejsce na polu namiotowym ciężko znaleźć za mniej niż 30 USD. Dlatego najlepiej zatrzymać się w miejscowości obok, np. w St Catharines, gdzie noclegi w przystępnej cenie można znaleźć korzystając z serwisu airbnb. Dojazd z St Catharines do Niagara Falls jest bezproblemowy (kilkanaście kursów dziennie robi Megabus, ceny już od 1 CAD).

3. Wejście na teren parku narodowego

Samo wejście nic nie kosztuje, wodospady oglądamy za darmo. Warto więc nie dać się nabrać różnego rodzaju agencjom oferującym wycieczki na wodospady obejmujące jakoby w cenie wejście na teren parku.

4. Która strona jest lepsza? Amerykańska czy kanadyjska?

Na internetowych forach znajdziecie niekończące się dyskusje na temat wyższości strony kanadyjskiej nad amerykańską i odwrotnie. Nie warto specjalnie zaprzątać sobie tym głowy. Niezależnie od tego, którą drogą dotrzecie nad wodospady i tak możecie zobaczyć obie strony. Wystarczy zabrać ze sobą paszport i przespacerować się mostem będącym jednocześnie przejściem granicznym. Spacer i formalności celne nie powinny zająć więcej niż 3o minut.

5. Atrakcje

Wodospady Niagara, szczególnie po kanadyjskiej stronie, to jedno wielkie centrum rozrywki. Większość z oferowanych atrakcji to kompletna strata czasu i pieniędzy. Naszym faworytem jest kino 3d, gdzie oglądać można filmy pokazujące… Niagarę. W końcu po to jedzie się nad wodospady, żeby zobaczyć je w kinie, nie?

Z całą pewnością warto jednak wydać kilkanaście dolarów (17 USD albo 20 CAD) na rejs statkiem. Podpływa on naprawdę blisko i daje jedyną w swoim rodzaju możliwość zobaczenia wodospadów od dołu. Wygląda to mniej więcej tak:

One thought on “Jak tanio dostać się na wodospady Niagara?

Comments are closed.